Reklama : nabídka publikace

NAVIGACE
Zemědělství
Obnovitelné zdroje
Potravinářství
Informační zdroje
Věda a výzkum
Mapa serveru

VYHLEDÁVÁNÍ
Rozšířené hledání

UŽIVATELSKÝ PŘÍSTUP
  Uživatel:
  Heslo:
 registrovaný uživatel

ANONYMNÍ MAILINGLIST
  E-mail:

WEB INFORMACEHoralům se nelíbí větrné elektrárny
Poslat článek emailem Vytisknout článek Článek : 29443 ; Vydáno : 22.9. 2004 ; Autor : Mgr. Pavel Mikula
Větrníky naruší krajinný ráz v nejznámější a nejkrásnější rekreační oblasti Krušných hor. Navíc na každou větrnou elektrárnu musí být vyblokován určitý výkon uhelných elektráren, které dorovnávají výkyvy v jejich výrobě.
fiogf49gjkf0d

Výstavba větrných elektráren v Krušných horách je trnem oku řady tamních horalů na naší straně hranice i na německé straně. Proti jejich výstavbě chtějí postupovat společně. První tři větrné elektrárny už stojí na louce nad obcí Loučná a přímo pod nejvyšší horou Krušných hor Klínovcem.
"Obraceli jsme se kvůli tomu i na naše ministerstvo životního prostředí, ale bez jakékoliv odezvy. To mi nepřipadá jako korektní jednání," kritizoval Heinz-Michale Kirsten (CDU), starosta lázeňského městečka Oberwiesenthal, jehož obyvatelé při pohledu z oken nemohou tři stožáry s větrníky přehlédnout.
Obce a jejich obyvatelé myjí nyní obavy, že čnící ocelové sloupy nad horami odradí řadu turistů a lázeňských hostů od návštěvy Krušných hor.
"Nebojíme se o status lázní, ale o to, že k nám bude jezdit méně rekreantů," řekl starosta Oberwiesenthalu, který kritizuje berlínské ministerstvo životního prostředí, které stavbu elektráren u Loučné finančně podpořilo.

Podpora i ze Saska
"Na stavbu elektráren mezi obcemi Loučná a Wiesenthal jsem poskytli 800 tisíc EUR, a myslím, že to jsou prostředky dobře investované," dodala Franke Stammerová z tiskového odboru ministerstva.
"Pokud by došlo i k dalším stavbám podobného charakteru na české straně, budeme to tedy rozhodně vítat," dodala s tím, že podle ministerstva budou naopak větrné elektrárny přínosem. Obavy obcí z poklesu návštěvnosti vyvrací také náměstkyně ministra životního prostředí Tritina Simone Probstová (Zelení).
"Vždyť i na saské straně poblíž hranic vyrostla v poslední době řada větrných elektráren. A například třináct téměř stometrových věží u Jöhnstadtu se staly pro spoustu lidí naopak jednou ze zajímavostí regionu," uvedla letos v únoru pro Právo Probstová.

Starostové jsou proti
S tím však starostové příhraničích obcí v žádném případě nesouhlasí. "Turismus to jednoznačně ovlivní a ovzduší je tady dobré. Nemyslím si, že by na něm bylo nutné něco zlepšovat.
Navíc na každou větrnou elektrárnu musí být vyblokován určitý výkon uhelných elektráren, které dorovnávají výkyvy v jejich výrobě. Tak co je na tom přínosného?" ptal se starosta Kirsten. "Navíc pokud byly někde problémy s ovzduším, bylo to Sokolovsko. Takže pokud něco staví, proč ne tam?" poukázal starosta. Každá z větrných elektráren má výkon šest set kilowattů. "Očekáváme roční produkci čtyři a půl miliónu kilowatthodin z celé větrné farmy," uvedla mluvčí chomutovské firmy Green Lines Eva Grossová. "Někomu větrné elektrárny vadí, jinému jsou lhostejné a najdou se i lidé, jimž se líbí," pokrčila rameny Grossová. Green Lines dokonce nabídla nespokojeným horalům finanční kompenzace.
Proti větrným elektrárnám se postavilo v centrálním Krušnohoří občanské sdružení Meluzína, ale zastavit stavbu se mu nepodařilo ani u Nejvyššího správního soudu v Brně. Bez odezvy zůstaly ani další stížnosti.
"Větrníky naruší krajinný ráz v nejznámější a nejkrásnější rekreační oblasti Krušných hor," stěžují si především chataři. Proto sdružení Meluzína svolalo na Boží Dar na společné jednání všechny odpůrce větrných elektráren, kde se dohodli na společném postupu v rámci celých Krušných hor. Výstavbě dalších větrných elektráren chtějí zabránit především změnami v územních plánech svých obcí.

Stavět se má i jinde
Větrné elektrárny se mají stavět i na jiných místech Krušných hor. Na Božím Daru se proti stavbě tří větrných elektráren rovněž postavila část obyvatel. "Sepsali jsme nejprve petici, kterou podepsalo asi 130 lidí, z toho asi 65 trvale žijících na Božím Daru. Nyní usilujeme o vyhlášení obecního referenda, které by minimálně na dva roky zablokovalo tento záměr," uvedl předseda petičního výboru Jaroslav Balcar.
Další elektrárny mají vzniknout na Hřebečné nad Abertamy. Jde o výstavbu tří osmdesát metrů vysokých, s výkonem maximálně 1800 kW s náklady okolo 130 miliónů korun.
(Právo) (vor, POD, ton)

http://www.ekolist.cz
EkoList, 21. 9. 2004


APLIKACE
Knihkupectví Knihkupectví
Infopult Infopult
Terminologický slovník Terminologický slovník
Agronavigátor Set Agronavigátor Set
RSS Agronavigátor

KALENDÁŘ AKCÍ
Předchozí měsíc červenec 2017 Přístí měsíc
Po Út St Čt So Ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

DNEŠNÍ ČLÁNKY

Implementace předpisů týkající se uvádění dřeva a dřevařských výrobků na trh (EUTR)
Pěstování geneticky modifikovaných rostlin
Veřejné zasedání ČK GMO
Původci růžovění klasů pšenice 2014
Přehled zákonů, vyhlášek a nařízení týkající se zemědělské výroby a rozvoje venkova k 31. březnu 2015 
Poslanecká sněmovna projednává novelu o podpoře biopaliv. Ministerstvo zemědělství tak chce dodržet evropské směrnice
Vyjádření Ministerstva zemědělství k problematice halal porážek
Ministr zemědělství informoval vládu o snižování nepříznivého vlivu pesticidů
SVS - Světový den zdraví
Výsledky mimořádné kontroly nepotvrdily porušování zákonů v chovech kožešinových zvířat

NAVŠTIVTE TAKÉ
Zobrazit předchozí počet záznamů : 7 Zobrazit následující
Normativy pro zemědělskou a potravinářskou výrobu
Normativy pro zemědělskou a potravinářskou výrobu
České sdružení pro biomasu
České sdružení pro biomasu
Kontrola podmíněnosti - Cross compliance
Kontrola podmíněnosti - Cross compliance
Provozovatel: MZLU Brno
Provozovatel: MZLU Brno
Informacní prehledové studie ÚZEI
Informacní prehledové studie ÚZEI
Vyzkoušené recepty online
Vyzkoušené recepty online
Burzovní zpravodajství a další
Burzovní zpravodajství a další


 Creative Commons LicenseWeb-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla).
 Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.