Reklama : nabídka publikace

NAVIGACE
Zemědělství
Živočišná výroba
Welfare
Potravinářství
Informační zdroje
Věda a výzkum
Mapa serveru

VYHLEDÁVÁNÍ
Rozšířené hledání

UŽIVATELSKÝ PŘÍSTUP
  Uživatel:
  Heslo:
 registrovaný uživatel

ANONYMNÍ MAILINGLIST
  E-mail:

WEB INFORMACEJak je to se slepicemi a vejci
Poslat článek emailem Vytisknout článek Článek : 72039 ; Vydáno : 13.3. 2008 ; Autor : Mgr. Světluše Bodoková ; Zdroj : ÚZEI
Evropská komise potvrdila zákaz užití neobohacených klecí od roku 2012; Zpráva o průzkumu nabídky neklecových vajec v ČR, který provedla Společnost pro zvířata.
fiogf49gjkf0d
fiogf49gjkf0d
Bude rok 2012 přelomový?
EK vyjádřila stanovisko podporující ponechání zákazu užití neobohacených klecí pro slepice (tzv. nosnice) od r. 2012. Zákaz je stanoven směrnicí Rady EU č. 1999/74/ES z roku 1999, která stanoví minimální požadavky na ochranu nosnic.
 
Stanovisko je jediným logickým vyústěním založeným na zřejmých vědeckých podkladech, které dokazují utrpení slepic uzavřených po celý život bez přestávky v klecích, a je také odmítáním produktů z krutých produkčních systémů evropskými zákazníky.
 
Směrnice z roku 1999 byla přijata na základě celoevropské kampaně trvající přes 30 let. Kampaň zahájila v 70. letech minulého století britská mezinárodní organizace Compassion in World Farming a zapojili se do ní organizace i jednotlivci chránící a hájící hospodářská zvířata.
 
Přijetí směrnice mělo plnou podporu Evropského parlamentu a většiny členských států. Bohužel nikoli České republiky, která od svého vstupu do EU působí směrem proti zavedení zákazu krutých klecí pro slepice.
 
Dvě třetiny slepic v EU stále žijí v klecích. V ČR je to přes 90 % slepic chovaných v zemědělském sektoru. Klec poskytuje jedné slepici plochu menší než velikost papíru formátu A4 a znemožňuje jí projevit přirozené chování – jako je hrabání, hledání si potravy, snášení vejce do hnízda, hřadování, popelení, protahování si křídel a celé páteře.
 
Společnost pro zvířata nyní vydala zprávu obsahující průzkum českého trhu týkající se nabídky vajec z neklecových chovů.
 
Výsledky průzkumu nabídky neklecových vajec
V nabídce českých obchodů mají velmi malé zastoupení vejce od slepic, které nejsou chovány v klecích, přitom v západoevropských zemích je nabídka vajec od slepic chovaných šetrnějším způsobem například v halách na podestýlce či ekologických farmách mnohem vyšší.
 
Podle Dity Michaličkové ze Společnosti pro zvířata největší nabídku vajec od slepic chovaných na podestýlce nebo v biochovech má společnost Ahold, která v Česku provozuje zhruba tři stovky supermarketů Albert a hypermarketů Hypernova. Naproti tomu například diskontní prodejny Lidl či Norma prodávají pouze vejce od slepic chovaných v klecích.
 
Pro srovnání – například v Rakousku již od loňského roku nenabízí žádný supermarket vejce z klecí, ani v supermarketech v Nizozemsku klecová vejce lidé nenajdou.
 
Obchodníci prý podle Michaličkové malou nabídku vajec od slepic chovaných na podestýlce či v biochovech zdůvodňují nedostatečnou poptávkou zákazníků, protože ceny těchto vajec jsou vyšší než vajec od slepic z klecových chovů. Zejména u biovajec může být rozdíl v ceně až několik stovek procent, balení šesti vajec od slepic chovaných na podestýlce je však dražší jen o několik korun.
 
Obchodní řetězce však o biovejce zájem mají, ale čeští ekologičtí zemědělci chovající nosnice ekologickým způsobem nejsou velký zájem řetězců schopni prozatím uspokojit, protože vejce v biokvalitě v Česku produkují v současné době pouze dva chovatelé. Zákazníci by měli vejce od slepic chovaných v šetrnějších podmínkách v obchodech požadovat, aby farmáři byli motivováni k přechodu na ekologický chov nebo chov s volným výběhem.
 
V České republice je podle údajů Společnosti pro zvířata ročně chováno 9 až 10 milionů slepic, více než polovina z nich ve velkochovech. Zhruba 97 % slepic z velkochovů živoří v nevyhovujících klecích, jen necelá 3 % slepic jsou chována na podestýlce v halách. Průměrná roční spotřeba vajec v ČR v roce 2007 byla 249 kusů na osobu.
 
Ekologové i Evropská komise upozorňují na poptávku po vejcích od slepic chovaných ve volném výběhu. Počet takto chovaných slepic výrazně roste, v roce 1990 to byla pouhá 3 % slepic, nyní je to asi 12 %. Zhruba 300 milionů zvířat ale stále musí přežívat v těsných klecích.
 
Další informace na www.spolecnostprozvirata.cz
 
Zdroj: Tisková konference Společnosti pro zvířata, 12. 3. 08  
 

APLIKACE
Knihkupectví Knihkupectví
Infopult Infopult
Terminologický slovník Terminologický slovník
Agronavigátor Set Agronavigátor Set
RSS Agronavigátor

DNEŠNÍ ČLÁNKY

Implementace předpisů týkající se uvádění dřeva a dřevařských výrobků na trh (EUTR)
Pěstování geneticky modifikovaných rostlin
Veřejné zasedání ČK GMO
Původci růžovění klasů pšenice 2014
Přehled zákonů, vyhlášek a nařízení týkající se zemědělské výroby a rozvoje venkova k 31. březnu 2015 
Poslanecká sněmovna projednává novelu o podpoře biopaliv. Ministerstvo zemědělství tak chce dodržet evropské směrnice
Vyjádření Ministerstva zemědělství k problematice halal porážek
Ministr zemědělství informoval vládu o snižování nepříznivého vlivu pesticidů
SVS - Světový den zdraví
Výsledky mimořádné kontroly nepotvrdily porušování zákonů v chovech kožešinových zvířat

NAVŠTIVTE TAKÉ
Zobrazit předchozí počet záznamů : 7 Zobrazit následující
Normativy pro zemědělskou a potravinářskou výrobu
Normativy pro zemědělskou a potravinářskou výrobu
České sdružení pro biomasu
České sdružení pro biomasu
Kontrola podmíněnosti - Cross compliance
Kontrola podmíněnosti - Cross compliance
Provozovatel: MZLU Brno
Provozovatel: MZLU Brno
Informacní prehledové studie ÚZEI
Informacní prehledové studie ÚZEI
Vyzkoušené recepty online
Vyzkoušené recepty online
Burzovní zpravodajství a další
Burzovní zpravodajství a další


 Creative Commons LicenseWeb-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla).
 Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.