Reklama : nabídka publikace

NAVIGACE
Zemědělství
Rostlinná výroba
Ostatní plodiny
Potravinářství
Informační zdroje
Věda a výzkum
Mapa serveru

VYHLEDÁVÁNÍ
Rozšířené hledání

UŽIVATELSKÝ PŘÍSTUP
  Uživatel:
  Heslo:
 registrovaný uživatel

ANONYMNÍ MAILINGLIST
  E-mail:

WEB INFORMACEVýzkum možností komerčního pěstování léčivé rostliny rozchodnice růžové (Rhodiola rosea) v Kanadě
Poslat článek emailem Vytisknout článek Článek : 93346 ; Vydáno : 29.7. 2009 ; Autor : Ing. Šárka Vondrášková
Léčivá rostlina rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) ukazuje dobrý potenciál pro komerční produkci v kanadské provincii Alberta.
fiogf49gjkf0d
fiogf49gjkf0d
     Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) je vytrvalá rostlina, známá také pod názvem zlatý kořen. Její kořen je používán v čajích, dietních doplňcích a jiných přípravcích podporujících zdraví. Aktivní látky v kořeni jsou známé jako rosaviny.
     Aktivní látky v rozchodnici růžové působí jako adaptogeny, což znamená, že „pomáhají tělu adaptovat se na vnitřní stres a stresy prostředí posílením imunitního systému, systému žlaz a nervového systému a to pomáhá tělu se základními metabolickými funkcemi. Také zvyšuje resistenci vůči únavě a ukazuje se, že zlepšuje kognitivní a paměťové funkce.
     Tato přirozeně se vyskytující se rostlina s rychle rostoucí poptávkou na trhu ukazuje velký potenciál jako nová rostlina, kterou je možno pěstovat v severních oblastech Kanady. V současnosti připravuje základy pro komerční produkci této kořenové plodiny v Albertě projekt Rhodiola rosea Commercialization Project. Tento projekt byl zahájen v roce 2004, poté, kdy nezisková organizace Alberta Natural Health and Agricultural Network (ANHAN) identifikovala rozchodnici jako rostlinu, která by mohla být potenciálně pěstována v Albertě. Projekt vede Dr. Susan Lutz z výzkumné organizace Alberta Agriculture and Food (AAF).
     Z průzkumu vyplynuly některé velmi slibné informace. Výzkumníci zjistili, že existují dobré vědecké důkazy, které potvrzují účinnost rozchodnice – pomáhá organismu adaptovat se na stres. Zjistili, že existuje rostoucí trh a limitované zásoby. Rozchodnice byla zatím sbírána z volné přírody v Rusku, ale snaha o uspokojování rostoucí poptávky by mohla způsobit postupnou likvidaci její existence v přírodě. Pak první malý polní pokus ukázal, že této rostlině vyhovuje kanadské nepříznivé zimní podnebí. Nevyhovuje jí teplo a má ráda chladné zimy; to vyhovuje kanadským pěstitelům, protože je to zbavuje možné konkurence  většiny území Severní Ameriky. Výzkumníci sečetli všechny tyto faktory a rozhodli se, že by stálo za to prozkoumat pěstování této rostliny v Albertě.
     Cílem projektu je „mít konečný produkt – rozchodnici - vypěstovanou a zpracovanou v Albertě a/nebo složku dostupnou na trhu, která je podporována dokladovými standardy organizace Health Canada. Aby bylo možné v Kanadě obchodovat na trhu s přírodními produkty pro podporu zdraví, je nutné zaregistrovat vědecké informace o produktu u organizace Health Canada, aby byla získána licence a číslo Natural Product Number.
     Projekt zahrnuje cca 33 lidí z různých agentur zaměřujících se na čtyři moduly: Agronomy; Product Development – Regulatory and Marketing; Communication; a Promotion. 
     Agronomická jednotka Agronomy Module zkoumá širokou řadu faktorů včetně požadavků rozchodnice na světlo, půdu, management ochrany proti plevelům a chorobám, způsoby sklizně, posklizňové techniky (praní, řezání a sušení kořenů) a ekonomiku produkce.Tým sbírá údaje z polních pokusů AAF a od cca 50 participujících pěstitelů včetně ekonomických údajů. 
     Výzkumné centrum AAF Crop Diversification Centre pěstuje semenáčky rozchodnice a přiděluje přibližně 250 000 a 450 000 semenáčků ročně pěstitelům, kteří jsou členy ANHAN. Když si pěstitelé odebírají sazenice, je jim poskytován certifikát autenticity a podepisují kontrakt, v jehož rámci dodávají výzkumníkům informace o všech nákladech, které jim vyplývají z pěstování, pletí a jiných činností souvisejících s pěstováním této rostliny. Tyto informace, které pěstitelé  posílají každý rok, AAF dodává do tabulkového procesoru, který pak zkalkuluje ekonomiku pěstování této rostliny.
     Informace z finského průzkumu ukazují, že kořeny by mohly být sklízeny po čtvrtém roce. Výzkumníci pozorovali, jak se obsah speciálních bioaktivních složek zvaných rosaviny  v kořenech během let zvyšuje. V prvním roce jich není příliš mnoho a obsah se zvyšuje hlavně v druhém a třetím roce. Doufají, že ve čtvrtém roce budou mít dobrou kvantitu rosavinů, která bude pro zpracování rentabilní. Mnoho z rostlin v polních pokusech a participující farmy končí nyní třetí sezónu pěstování, takže většina kořenů bude sklizena v příštím roce.
     Jednotka Product Development Module má tři složky. V jedné složce Novkin Biotech, společnost v Edmontonu analyzuje kořenové vzorky, aby určila, jak různé techniky ovlivňují obsah rosavinů. V druhé složce společnost Olds College optimalizuje praktiky pro výrobu rosavinového exktraktu. Universita v Albertě vede třetí složku - formuluje rosaviny do pilulek a vyvíjí formulář specifikace produktu.
     Projekt financují organizace Alberta Agriculture and Food, Alberta Crop Industry Development Fun, AVAC a Agricultural Policy Framework.
     Jistý farmář z Alberty sděluje své zkušenosti s pěstováním rostliny Rhodiola rosea: Semena jsou seta do sadbovačů, protože pomalu klíčí a semenáčky též pomalu rostou, ale skleník není potřeba. Je možno sít například až v prosinci a nechat sadbovače venku. Na jaře začnou rostliny klíčit a jakmile začnou růst, je třeba je zavlažovat každý den. Po minimálně čtyřech měsících jsou rostliny ze sadbovačů přesazeny na pole.Rostlina roste nejlépe v písčitohlinité půdě. Je velmi tolerantní k chladnu, suchu a prudkým srážkám. Klíčová je ochrana proti plevelům. Protože jde o bylinný produkt, není možné postřikovat rostliny herbicidy. Podle zkušeností pěstitele je nejlepší mít půdu velmi dobře připravenou před sázením. Zvlášť nebezpečné je sazenice sázet do půdy zamořené zvláště pcháči, smetankami a pýrem plazivým. Tento farmář používá mulčovací plastové fólie z černého plastu s otvory. Farmář předtím pěstoval třapatku nachovou (Echinacea purpurea), lékařskou rostlinu, takže již má vybavení pro vyrývání, mytí a sušení kořenů. Rozhodnutí, kdy sklízet svoji kulturu rozchodnice, bude záležet na velikosti kořenů a na množství rosavinů obsažených v testovacích vzorcích kořenů.
Top Crop Manager, vol. 35, 2009, č. 2, Mid-Spring Issue, s. 30 - 34
 

APLIKACE
Knihkupectví Knihkupectví
Infopult Infopult
Terminologický slovník Terminologický slovník
Agronavigátor Set Agronavigátor Set
RSS Agronavigátor

DNEŠNÍ ČLÁNKY

Implementace předpisů týkající se uvádění dřeva a dřevařských výrobků na trh (EUTR)
Pěstování geneticky modifikovaných rostlin
Veřejné zasedání ČK GMO
Původci růžovění klasů pšenice 2014
Přehled zákonů, vyhlášek a nařízení týkající se zemědělské výroby a rozvoje venkova k 31. březnu 2015 
Poslanecká sněmovna projednává novelu o podpoře biopaliv. Ministerstvo zemědělství tak chce dodržet evropské směrnice
Vyjádření Ministerstva zemědělství k problematice halal porážek
Ministr zemědělství informoval vládu o snižování nepříznivého vlivu pesticidů
SVS - Světový den zdraví
Výsledky mimořádné kontroly nepotvrdily porušování zákonů v chovech kožešinových zvířat

NAVŠTIVTE TAKÉ
Zobrazit předchozí počet záznamů : 7 Zobrazit následující
Normativy pro zemědělskou a potravinářskou výrobu
Normativy pro zemědělskou a potravinářskou výrobu
České sdružení pro biomasu
České sdružení pro biomasu
Kontrola podmíněnosti - Cross compliance
Kontrola podmíněnosti - Cross compliance
Provozovatel: MZLU Brno
Provozovatel: MZLU Brno
Informacní prehledové studie ÚZEI
Informacní prehledové studie ÚZEI
Vyzkoušené recepty online
Vyzkoušené recepty online
Burzovní zpravodajství a další
Burzovní zpravodajství a další


 Creative Commons LicenseWeb-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla).
 Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.