|
![]() |
![]() ![]()
![]()
![]()
|
![]() |
![]() Do vaší bioknihovny
![]() ![]() Knihovna infocentra PRO-BIO ligy se opět rozrostla o několik knižních titulů, které si můžete rovněž vypůjčit díky podpoře EU v rámci programu Transition Facility.
Kniha předního světového znalce goetheanistické přírodovědy Wolfa-Dietera Storla je zasvěceným pohledem do vztahů mezi makrokosmem a mikrokosmem, do souvislostí mezi přírodou a člověkem, do bytostné podstaty každého z nás. Autor nabízí vedle mnoha podnětných myšlenek i řadu konkrétních praktických návodů na zvýšení výnosů, zlepšení růstu rostlin nebo například na přirozené hubení škůdců. Hlavní část knihy je věnována otázkám přírodního pěstování rostlin: jaké kosmické vlivy působí na rostliny, jak má vypadat zahradníkův kalendář nebo zdali lze magicky ovlivňovat počasí. Důležité kapitoly se věnují složení kompostu a kompostování, které autor přibližuje jako alchymický proces. Knihu by měl znát každý, kdo chce nejen pěstovat zdravou zeleninu a ovoce, ale také pronikat do tajemství života. Překlad knihy a předmluvu celého díla zajistil Radomil Hradil.
Sociálně ekologická studie bohužel již zesnulého zakladatele oboru sociální ekologie, sociologa a vědce Bohuslava Blažka se zaměřuje na fenomén českého venkova. Kniha je složena ze tří částí: anamnézy, svěžích obrazů venkovské skutečnosti; diagnózy, skrytých souvislostí fenoménu Sudet, co všechno má z venkovské každodennosti povahu recyklace; a terapie, manuálu komunikačních technik pro řešení problémů venkova. Dílo je doprovázeno a do jisté míry i založeno na řadě fotografií autorova syna Kryštofa.
Zdravá zahrada se obejde bez chemikálií, vítá hlodavce i hmyz a plevel zde má stejnou hodnotu jako zelenina. Taková zahrada ale není džungle, kde si všechno roste podle svého a kde se zahradník o nic nestará. I zde je nutný řád a jisté úsilí, na které však nejste sami. Autorka knihy, známá stoupenkyně permakulturních principů Helena Vlašínová vám poradí, jak na vaši zahradu přilákat drobné živočichy a hmyz, abyste mohli využít jejich pomoci. Přesvědčí vás o užitečnosti jednotlivých „plevelných“ rostlin – nejen pro hnojení, ale například i v kuchyni. Dozvíte se, v čem se liší mulčování od tzv. zeleného hnojení, a že spadané listí nemusíte vždy sklízet. Také poznáte jak kypřit půdu jinak než přerytím celé zahrady. Z kalendária získáte přehled, kdy je pro kterou činnost nejvhodnější období, a zjistíte, že sklízet se dá i v zimě. S tím vám mohou pomoci i vaše děti – autorka vám dá návod, jak jim pobyt na zahradě co nejvíce zpříjemnit. Zdroj: http://www.biospotrebitel.cz/ |
![]() |
![]() ![]()
![]()
![]()
|
![]() |