Reklama : nabídka publikace

NAVIGACE
Zemědělství
Potravinářství
Informační zdroje
Věda a výzkum
Mapa serveru

VYHLEDÁVÁNÍ
Rozšířené hledání

UŽIVATELSKÝ PŘÍSTUP
  Uživatel:
  Heslo:
 registrovaný uživatel

ANONYMNÍ MAILINGLIST
  E-mail:

WEB INFORMACEZkušenosti s chovem bizonů
Poslat článek emailem Vytisknout článek Článek : 90938 ; Vydáno : 11.5. 2009 ; Autor : Ing. Dana Nehasilová
Na severu Německa, ve spolkové republice Šlesvicko-Holštýnsko, se jeden chovatel prasat rozhodl využít ladem ležící pastviny pro doplňkový chov bizonů.
fiogf49gjkf0d
fiogf49gjkf0d
Při rozhodování o možnosti jak využít 12hektarové pastviny na severu Německa, zvítězil u farmáře Matthiase Mau-Hansena chov bizonů. První dva býky a deset plemenic tohoto plemene německý chovatel koupil v Irsku. Typickým rysem chování těchto divokých zvířat na pastvině je shlukování, protože ve volné přírodě se tak mohou lépe bránit útokům vlků a medvědů. Zvlášť markantní je toto chování v době telení. Rodící plemenice je ve středu stáda, obklopena ostatními zvířaty, která ji chrání. Porod obvykle netrvá déle než půl hodiny. Již hodinu po narození se telata vydávají společně se stádem na putování po pastvině. Většina porodů se odehrává v průběhu měsíce května, v tomto období jsou zvířata agresivní.
 
Nutným předpokladem pro úspěšný chov bizonů jsou bezproblémová a zdravá zvířata. Komplikace při porodu bývají opravdovým problémem. Veterinární lékař musí dotyčné zvíře uspat narkotizační puškou, velkou pozornost musí věnovat přesnému odhadu velikosti potřebné narkotizační látky. Každé dva roky se zvířatům odebírají vzorky krve a pravidelně se provádí odčervování, jinak se nechávají zvířata v klidu, což prospívá nejenom jim, ale i chovateli.                                                                                           
 
12hektarový pastevní areál je protkán pásy lesa, který jednak zvířata chrání při extrémním počasí a jednak jim početné vrcholky a údolíčka poskytují přirozenou ochranu. Boudy nebo podobné přístřešky se na pastvině nenacházejí a zvířata je dosud nepostrádala. Navzdory častému deštivému počasí nedochází vlivem pohybu zvířat k rozbahnění pastvin. Travní porost je  těmito zvířaty narušován v porovnání s celoročním pastevním pobytem skotu v podstatně menší míře. Hmotnost dospělých býků se pohybuje okolo jedné tuny, krávy s průměrnou hmotností do 600 kg v tomto ohledu za nimi výrazně zaostávají. Bizoni jsou velmi dobří skokani, proto musel chovatel pastevní plochy obehnat masivními elektrickými ohradníky. Ještě nikdy se nestalo, že by mu ustájení bizoni utekli. Pro případ nouze má ale chovatel velmi dobré kontakty s místními dobrovolnými hasiči, protože pokud by k něčemu podobnému došlo, bylo by nutné velmi opatrně s pomocí mnoha lidí zvířata zahnat zpět.
 
Chovatel Matthias Mau-Hansen chová bizony výrazně extenzivním způsbobem. V letní polovině roku se bizoni živí na pastvině, v zimě dostávají kulaté balíky sena. Občas jim přilepší balíkem travní siláže; obiloviny a jadrná krmiva tato zvířata nedostávají vůbec. V průběhu obtížného zimního období bizoni při nízkoenergetické krmné dávce méně ztrácejí na váze. Na jaře pak zvířata kompenzují propad v užitkovosti vydatným příjmem píce. 
Zvířata se nezabíjejí na jatkách, ale přímo na pastvině; chovatel proto musel získat pro tento způsob porážky povolení od příslušné krajské vlády. Vybraný kus zastřelí proškolený veterinární lékař, pomocí čelního nakladače chovatel zastřelený kus naloží a nechá vykrvit. Poté odveze poražený kus přímo k řezníkovi, který se postará o zpracování jatečného těla.
 
„Všechno ostatní je zdrojem stresu pro zvířata i lidi“ vysvětlil chovatel způsob porážení zvířat. „Bizoni jsou velmi citlivá zvířata, nakládání a převoz na jatka by velmi špatně snášeli". Bizoni stejně jako ostatní divoce žijící zvířata reagují na podněty útěkem, na přítomnost člověka jsou ale schopní si do jisté míry zvyknout. Není ovšem možné jedno zvíře ze stáda izolovat a obvyklým způsobem je naložit a odvézt na jatka. Při střelbě se ostatní zvířata strachy rozprchnou, teprve postupně se začnou vracet zpět následujíce vůdce stáda. Snaží se pomoci mrtvému zvířeti na nohy. Následný odvoz vykrveného zvířete z pastviny již podle vyjádření chovatele nepředstavuje žádný problém.
 
Dosud chovatel tímto způsobem porazil čtyři býky starší dvou let. Z jednoho kusu se dá získat 280 až 300 kg masa, které je možné prodat přímo koncovým spotřebitelům. 70 až 80 procent masa jde ihned po rozbourání k zájemcům z blízkého okolí. Chuť bizoního masa je intenzivnější, obsahuje málo tuku a hodně železa. Protože se jedná o specialitu, pohybuje se jeho cena nad úrovní ceny extenzivně produkovaného masa hovězího dobytka.
Jako je tomu i u ostatních přímých dodavatelů, má i tento chovatel několik zákazníků, kteří od něj odebírají větší množství masa. S restauracemi však dosud spolupráci navázat nemohl, protože není schopen splnit jejich požadavek na pravidelné dodávky masa v rozsahu 1 až 2 býků za měsíc z důvodu, že stádo není tak velké.
Největší zájem ze stran zákazníků je o T-bone steaky a filety, ostatní partie masa k zákazníkům putují prostřednictvím jiných subjektů.
 
Chov bizonů farmáře Matthiase Mau-Hansena je především malým, ale velmi zajímavým vedlejším projektem. Jeho hlavním zaměstnáním je chov prasnic, obhospodařuje 200 hektarů polí a investoval do zařízení na výrobu bioplynu. Chov bizonů je pro něj především koníčkem s nulovým ekonomickým efektem. Do budoucna by však tento chovatel - průkopník - chtěl ostatním chovatelům prodávat živá zvířata. Až to bude aktuální, bude zájemce informovat na svých internetových stránkách www.bisonherde.de. Zda je možné chovem bizonů získat dostatek ekonomických prostředků, ukáže až čas. V každém případě je chov bizonů jednou z možností, jak smysluplně využít ladem ležící pastviny na severu země.
 
Häuptling der Büffel
Primus, 2009, č. 4, s. 33 – 35
                    

APLIKACE
Knihkupectví Knihkupectví
Infopult Infopult
Terminologický slovník Terminologický slovník
Agronavigátor Set Agronavigátor Set
RSS Agronavigátor

NAVŠTIVTE TAKÉ
Zobrazit předchozí počet záznamů : 7 Zobrazit následující
Normativy pro zemědělskou a potravinářskou výrobu
Normativy pro zemědělskou a potravinářskou výrobu
České sdružení pro biomasu
České sdružení pro biomasu
Kontrola podmíněnosti - Cross compliance
Kontrola podmíněnosti - Cross compliance
Provozovatel: MZLU Brno
Provozovatel: MZLU Brno
Informacní prehledové studie ÚZEI
Informacní prehledové studie ÚZEI
Vyzkoušené recepty online
Vyzkoušené recepty online
Burzovní zpravodajství a další
Burzovní zpravodajství a další


 Creative Commons LicenseWeb-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla).
 Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.