Ústav zemědělské ekonomiky a informací, Mánesova 1453/75, 120 00 Praha 2
pozvánka na Bioakademii

Navigace
Co potřebujete vědět nejdříve
Bio organizace
Akční tým a akční plán
Legislativa
Akce a semináře
Bioakademie Lednice
Pozvánka na Bioakademii
Organizační pokyny
Konference A
Konference B
Historie Bioakademie
Publikace
Informace z bio světa
Bioprodukty
Infopult
Kontakty a odkazy
Mapa serveru

Uživatelský přístup
  Uživatel:
  Heslo:
 registrovaný uživatel

Přehled e-mailem
  E-mail:

Anketa
Považujete biopotraviny za zdravější než konvenční?
Ano.
Ano. 20%
Ne.
Ne. 20%
Počet hlasů : 530914

Web informace
Dnes : so - 24.8.2019
Svátek má : Bartoloměj
Nastavit jako titulní stránku
Přidat mezi oblíbené stránky


Bioakademie 2009 - shrnutí
Poslat článek emailem Vytisknout článek Článek : 92536 ; Vydáno : 29.7. 2009 ; Autor : bs
9. ročník Evropské letní akademie ekologického zemědělství,  který se konal ve dnech 24. - 25. června v jihomoravské Lednici, reagoval na aktuální environmentální výzvy, jakými jsou degradace půdy, úbytek neobnovitelných zdrojů či pokles biodiverzity.
fiogf49gjkf0d
Hlavním tématem konference byl přínos ekologického zemědělství k řešení současných environmentálních problémů a jeho perspektivy a role v budoucí evropské agrární politice. Jak mnohokrát zaznělo, ekologické zemědělství nabízí řadu účinných postupů proti degradaci přírodních zdrojů. „Ekologické zemědělství jako multifunkční moderní systém může být řešením problémů, jakými jsou půdní eroze či využívání obnovitelných zdrojů. Jeho roli a potenciál je však nutné na politické úrovni opakovaně prezentovat a vysvětlovat důležitost komplexního přístupu,“ poukázal na benefity ekologického zemědělství náměstek ministra zemědělství Jiří Urban a současně upozornil na nedostatek komplexních vědeckých výzkumů v této oblasti.

Zavádění účinných environmentálních opatření do praxe, komplexní přístup, upevnění role ekologického zemědělství v udržitelném rozvoji venkova, efektivnější komunikace se zemědělci a prohlubování praktických znalostí k životnímu prostředí šetrných zemědělských postupů, to jsou doporučení, které byly zdůrazněny v průběhu konference. „Jsme nakročeni správným směrem, ale musíme najít efektivnější postupy a hlavně zformulovat srozumitelné cíle pro farmáře,“ uvedl Ing. Dobrovský z Ministerstva životního prostředí, který připomenul, že cíle, které si stanovila EU v oblasti snižování poklesu biodiverzity do roku 2010, nebudou naplněny.

Stejně tak v ochraně půdy, jako klíčového zdroje pro zemědělskou produkci, nejsou dosud do praxe zavedena účinná opatření. Bývalý evropský komisař Franz Fischler upozornil na fakt, že od poválečného období se cíle zemědělské politiky příliš nezměnily a je nutné je inovovat. „Neměli bychom udělat podruhé stejnou chybu a vydat se cestou pouhé intenzifikace, je nutné hledat rovnováhu, jak zajistit potravinovou, sociální a environmentální bezpečnost.“

Součástí Bioakademie 2009 bylo poprvé také udělování ocenění ministra zemědělství ČR Jakuba Šebesty. Za dlouholetou práci a zásluhy o vznik a rozvoj a propagaci ekologického zemědělství v ČR převzali ocenění Prof. Ing. Jiří Petr, DrSc., Dr.h.c. Ing. Richard Jan Barták, CSc. a Mgr. Karel Merhaut. Cenu předával osobně náměstek ministra pro životní prostředí, výzkum a vzdělávání Ing. Jiří Urban.

Mezi významné zahraniční účastníky letošní konference patřili například prezident IFOAM EU Christopher Stopes, Franz Fischler, bývalý komisař EU pro zemědělství a rozvoj venkova, Jean-François Hulot z Generálního ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova, Urs Niggli, ředitel Výzkumného ústavu pro ekologické zemědělství FiBL, Nic Lampkin, ředitel Výzkumného centra pro ekologické zemědělství Elm Farm a řada dalších.

Bioakademie, která tradičně probíhá v prostorách Zahradnické fakulty Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v jihomoravské Lednici, je jednou z nejvýznamnějších mezinárodních konferencí v oblasti ekologického zemědělství v regionu střední a východní Evropy. Kromě představení aktuálních vědeckých poznatků a výměny praktických zkušeností z oblasti ekologického zemědělství, je Bioakademie důležitou platformou pro neformální setkávání zemědělců, vědců, zástupců nevládních organizací a státní správy.


Letošního, v pořadí již devátého ročníku Bioakademie se účastnilo na 200 účastníků z 21 zemí. Akce proběhla pod záštitou Ministerstva zemědělství ČR, Ministerstva životního prostředí ČR, ministerstva školství ČR a IFOAM EU. Finanční podporu poskytla Ministerstva zemědělství ČR, Rakouska a Slovenska a české ministerstvo životního prostředí.
Zdroj: TZ MZe 

 


Aplikace
Knihkupectví
Infopult
Terminologický slovník
Diskuzní fórum
Agronavigátor Set

Kalendář akcí
Předchozí měsíc srpen 2019 Přístí měsíc
Po Út St Čt So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Dnešní články
Nové poznatky v ekologickém zemědělství pro střední a východní Evropu
Vinitaly 2012
Biovíno na BioFachu 2012
Biopotraviny ve školním stravování
Soutěž Eko Bio Rodina má vítěze
 Biodynamické vinohradnictví
Farmářské trhy – módní výstřelek nebo vzkříšená tradice?
TZ Natural Centrum v Jihlavě je nejlepší bioprodejnou roku 2011
Jaká budoucnost čeká ekologické farmáře v ČR?
3. mezinárodní vědecká konference ekologického zemědělství a Biosummit 2011

Nejčtenější články
Biopotravinou roku 2003 jsou kozí výrobky z farmy manželů Dobrovolných
Systém podporování projektů v rámci Operačního programu zemědělství a Horizontálního plánu rozvoje venkova
BIO NEBIO......aneb bylo nebylo o biopotravinách a fair trade s welfarem na talíři
BioFach 2004
Investice do ekozemědělství se vyplatí
Evropský kongres o budoucnosti CAP
Září 2006 – Měsíc biopotravin a ekologického zemědělství
Pozvánka na mezinárodní pracovní seminář ZEMĚDĚLSTVÍ BEZ CHEMIE V PORADENSTVÍ, VÝUCE I V PRAXI ve dnech 10.- 12. června
Vzdělávání pro zemědělce v ekologickém zemědělství
Ekologický zemědělec roku 2003- Bartákův hrnec

Navštivte také
Zobrazit předchozí počet záznamů : 5 Zobrazit následující

KEZ Kontrola ekologického zemědělství

KEZ Kontrola ekologického zemědělství