Ústav zemědělské ekonomiky a informací, Mánesova 1453/75, 120 00 Praha 2
pozvánka na Bioakademii

Navigace
Co potřebujete vědět nejdříve
Bio organizace
Akční tým a akční plán
Legislativa
Akce a semináře
Publikace
Informace z bio světa
Bioprodukty
Infopult
Kontakty a odkazy
Ekologičtí podnikatelé
Odkazy na české www stránky
Odkazy na zahraniční www stránky
Mapa serveru

Uživatelský přístup
  Uživatel:
  Heslo:
 registrovaný uživatel

Přehled e-mailem
  E-mail:

Anketa
Považujete biopotraviny za zdravější než konvenční?
Ano.
Ano. 20%
Ne.
Ne. 20%
Počet hlasů : 530591

Web informace
Dnes : st - 21.8.2019
Svátek má : Johana
Nastavit jako titulní stránku
Přidat mezi oblíbené stránky


Omluva za klamavé používání značky BIO
Poslat článek emailem Vytisknout článek Článek : 43511 ; Vydáno : 7.2. 2006 ; Autor : bs
Po dvou prohraných soudních řízeních a pod hrozbou definitivní prohry se společnost Danone, a. s. konečně odhodlala omluvit spotřebitelům za to, že na konci 90. let používala značku BIO, která je vyhrazena pro produkty ekologického zemědělství.

Společnost Danone, a. s. zveřejnila v souladu s usnesením Vrchního soudu v Praze své politování nad tím, že používala na svých produktech (jogurtech) značku BIO, přestože nepocházely ze systému ekologického zemědělství, čímž mohla klamat spotřebitele. Omluva je součástí smírného řešení sporu, který navrhla společnost Danone, a. s. v průběhu odvolacího řízení u Vrchního soudu v Praze, poté, co se odvolala proti rozsudku Městského soudu v Praze, který odsoudil společnost Danone, a. s. k omluvě za protiprávní postup, když na konci 90. let používala značku bio na jogurtech, které dnes nazývá „ACTIVIA“.

 

Nadnárodní společnost Danone používala značku BIO i v dalších státech Evropské unie. Na rozdíl od České republiky však současně upozorňovala spotřebitele na skutečnost, že nejde o produkt ekologického zemědělství. U nás využila nedostatku v české legislativě, která zakazovala používat značku „BIO“ na všech produktech jako příponu či předponu. Danone přitom používala značku BIO samostatně a tvrdila, že se na ni zákaz nevztahuje. Ostatní výrobci mléčných kysaných výrobků ve snaze držet krok se společností Danone, začalo používat taktéž značky BIO na svých výrobcích, přestože nepocházely ze systému ekologického zemědělství. Podle žalobců tak došlo k tzv. ke zdivočením mravů soutěže, neboť výrobci potravin začali hojně používat značku „bio“, přestože jejich produkty nepocházely ze systému ekologického zemědělství.

 

„Samozřejmě vítáme omluvu společnosti Danone, a. s. Přichází však velice pozdě a pod hrozbou konečné prohry v celém soudním sporu. Především však doufáme, že celá kauza bude dostatečným signálem pro všechny ty velké obchodní společnosti, které se domnívají, že díky své ekonomické síle se mohou chovat společensky neodpovědně.“ říká Pavel Franc, právník programu GARDE – program Globální odpovědnosti Ekologického právního servisu (organizace právníků hájící zájmy ochrany životního prostředí a lidských práv), který zastupoval společnost Pro-Bio, s. r. o., největšího českého zpracovatele ekologických potravin, jenž podala na společnost Danone, a. s. žalobu.

 

Rekapitulace celé kauzy:

V letech 1996 – 2001 uváděla společnost Danone, a. s. na trh jogurty pod značkou „BIO bifidus aktiv“ (dnes „Aktivia“), tedy v době, kdy již v České republice existovalo ekologické zemědělství používající značku BIO pro označení produktů pocházejících ze systému ekologického zemědělství.

V roce 1999 podala proti společnosti Danone, a. s. žalobu pro nekalosoutěžní chování společnost Pro-Bio, s. r. o., která je největším zpracovatelem biopotravin v České republice (www.pro-bio.cz) spolu s organizacemi hájícími práva spotřebitelů – Ekologický právní servis, Ars Aequi et Boni a certifikační organizací – KEZ – Kontrola ekologického zemědělství. Žalobci se žalobou alternativně domáhali, aby společnost Danone, a. s. přestala používat značku BIO na svých výrobcích, případně, aby na svých výrobcích uváděla upozornění, že nejde o produkt pocházející ze systému ekologického zemědělství.

V roce 2001 nabyl účinnosti zákon o ekologickém zemědělství, který explicitně zakázal používání značky „bio“ pro produkty, které nepochází ze systému ekologického zemědělství. Společnost Danone, a. s. v témže roce nahradila značku „Bio bifidus aktiv“ názvem „Aktivia“. Ve sporu proto dále pokračovala společnost Pro-Bio, s. r. o., která žádala po společnosti Danone, a. s. veřejnou omluvu za své chování, které mohlo vést ke klamání spotebitelů a parazitování na pověsti výrobců biopotravin.

Společnost Danone, a. s. nejdříve byla úspěšná u Městského soudu v Praze. Následně však prohrála u Vrchního soudu v Praze. Městský soud v Praze nakonec uložil společnosti Danone, a. s., aby se omluvila. Proti verdiktu soudu Danone podalo odvolání opět k Vrchnímu soudu v Praze. Při nařízeném ústním jednání pak navrhla smírné řešení sporu spočívající v jiném znění omluvy. Hlavní rozdíl v navrhovaném smírném řešení formou omluvy spočíval v tom, že Danone, a. s. se omluví nikoliv společnosti Pro- Bio, s. r. o., ale spotřebitelské veřejnosti. Tento návrh nakonec společnost Pro-Bio, s. r. o. akceptovala, neboť hlavním cílem žaloby bylo obecné napravení precedentu nebezpečného pro hospodářskou soutěž, který spočíval v tom, že velký hospodářský subjekt využil svého postavení a choval se nezodpovědně ke spotřebitelům.

 

Zdroj: Tisková zpráva Ekologického právního servisu - program GARDE, 7. února 2006


Aplikace
Knihkupectví
Infopult
Terminologický slovník
Diskuzní fórum
Agronavigátor Set

Kalendář akcí
Předchozí měsíc srpen 2019 Přístí měsíc
Po Út St Čt So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Dnešní články
Nový výzkumný ústav ekologického zemědělství v Maďarsku
Kde hledat informace o bioproduktech na českém trhu?
http://www.kisjm.cz/ 

">Změna adresy webové stránky KIS Jihomoravského kraje
Biopekárna Zemanka spustila vlastní e-shop
Nový e-shop s biovínem
Biorestaurace v Dolném Sasku
Kde získat přehled o všech biopotravinách v maloobchodních řetězcích
VínoBio.cz nabízí nejširší nabídku biovín na internetu
Internetový průvodce dobrým jídlem SCUK
Namíchejte si vlastní müsli

Nejčtenější články
Mezinárodní svaz prodejen biopotravin, tisková zpráva -Budapešť
Biodynamika.cz- více než jen ekologické zemědělství
FOA- Nadační fond pro ekologické zemědělství
Odkazy do Itálie
Odkazy do Švédska
Odkazy v Evropě
Odkazy do Austrálie
Odkazy do Asie
Brána k informacím o EU je už i v češtině
Odkazy do Německa

Navštivte také
Zobrazit předchozí počet záznamů : 5 Zobrazit následující

KEZ Kontrola ekologického zemědělství

KEZ Kontrola ekologického zemědělství