Ústav zemědělské ekonomiky a informací, Mánesova 1453/75, 120 00 Praha 2
pozvánka na Bioakademii

Navigace
Co potřebujete vědět nejdříve
Bio organizace
Akční tým a akční plán
Legislativa
Akce a semináře
Publikace
Informace z bio světa
Na návštěvě...
Ekoagroturistika
Ekologické zemědělství a GMO
Bio zprávy ze zahraničí
Věda, výzkum, praxe
Bioprodukty
Infopult
Kontakty a odkazy
Mapa serveru

Uživatelský přístup
  Uživatel:
  Heslo:
 registrovaný uživatel

Přehled e-mailem
  E-mail:

Anketa
Považujete biopotraviny za zdravější než konvenční?
Ano.
Ano. 20%
Ne.
Ne. 20%
Počet hlasů : 515860

Web informace
Dnes : so - 21.4.2018
Svátek má : Alexandra
Nastavit jako titulní stránku
Přidat mezi oblíbené stránky


Chov krav je ekologickou alternativou pro pastviny v zemích bývalého Sovětského svazu
Poslat článek emailem Vytisknout článek Článek : 92812 ; Vydáno : 23.7. 2009 ; Autor : bs
Rusko, Ukrajina a Bělorusko mají potenciál pro extenzivní chov masného skotu. Jaká je však skutečnost?
fiogf49gjkf0d
Cílem chovu krav je produkce telat za nízkých nákladů, při minimální pracovní síle a za využití rozlehlých pastvin. Mléko krav se přitom nedojí; slouží výhradně pro výživu telat, která by měla po osmi měsících, když jsou odstavena, dosáhnout živé váhy cca 250 kg. Odstavená telata pak mohou být dále intenzivně krmena. Často se však také vykrmují v extenzivním pastevním výkrmu.
 
Rusko, Ukrajina a Bělorusko mají mnoho pastvin, které dnes nejsou dostatečně využívány. Vedle toho se v Bělorusku z důvodu státního dirigismu využívají ve velké míře pro polní hospodářství rašeliniště a mokřiny, které by z ekonomických i ekologických důvodů měly být spíše přeměněny v trvale zelené plochy. V Rusku a na Ukrajině naopak zarůstá (křovím, břízami) čím dál víc orné půdy, protože mnoha podnikům chybí peníze na intenzivní zemědělské využití.
 
Všechny tyto plochy - trvalá zeleň, orné - ale nerentabilní plochy - a v současné době nevyužitá orná půda - by mohly být opět smysluplně využity extenzivním, ekologickým chovem masného skotu. Při tom jde především o chov krav na produkci telat, jakož i extenzivní výkrm jalovic, býků a volů na pastvě.
 
Mimo východní Evropu je extenzivní chov masného skotu na pastvách nejrozšířenější formou chovu hovězího dobytka.  Např. v Německu se těší chov krav čím dál větší oblibě - a to navzdory zrušení dotací EU na dobytek v roce 2005. Tady se starají dotace na zemědělské plochy o to, aby chov krav zůstal hospodářsky atraktivní. Tyto dotace jsou opodstatněné, protože chovem krav vzniká společensky žádoucí stav pastvin, kterého lze dosáhnout pouze spasením. Velký podíl ekologické produkce v Německu nápadně tvoří chov krav. Například v Braniborsku, spolkové zemi s největším počtem krav, hospodaří 9 % všech zemědělských podniků ekologicky (10 % zemědělských ploch má ekologický certifikát); přitom 22 % všech krav je chováno v ekologických podnicích. Z téměř 600 ekologických podniků v Braniborsku chová 45 % krávy (Statistický úřad Berlín- Braniborsko 2008). To ukazuje úzké spojení ekologické produkce hovězího masa s chovem krav.
 
Je chov krav ve východní Evropě (Rusko, Ukrajina, Bělorusko) bez státních dotací na zemědělské plochy vůbec hospodářsky smysluplný? To musí být zodpovězeno nejprve ze strany tržeb. Hovězí maso z lokální produkce v této části východní Evropy má často nižší kvalitu (libové, bledé a vodnaté) a tím také nižší hodnotu.
 
 Se stoupajícími příjmy a uvědomělejším přístupem ke zdraví se přesto vyvíjí především v centrech aglomerací čím dál větší poptávka po kvalitním hovězím masu. Tím se rozumí pomalu rostoucí maso extenzivně chovaného skotu, které je jemně mramorováno, je šťavnaté a chutné. Do Ruska se kvalitní hovězí maso nyní importuje především z Jižní Ameriky, kde se díky chovu krav a pastevnímu výkrmu produkuje efektivně a ekonomicky. Možnosti produkce kvalitního hovězího masa existují ovšem i v Rusku, takže poptávka by mohla být stejně tak dobře pokryta lokálně. Ojedinělé úspěchy v přímém uplatnění masa na trhu v Rusku a Bělorusku dokládají, že je kvalitní maso prodejné i za vyšší ceny.
 
 
Klíčem k úspěchu v chovu krav je podnikový management. Je zapotřebí produkovat co nejvyšší počet telat s vysokými denními přírůstky při minimálních nákladech, malé pracovní síle a za využití velké plochy. „Chov krav nesmí nic stát,“ říkají profesionálové v chovu krav.
 
Metoda je nízkonákladová, protože:
-          Chov může být prováděn celý rok venku, tzn., že krávy zůstávají i v zimě na vybraných suchých pastvinách; pozorované změny klimatu ve východní Evropě ukazují, že i tady je celoroční venkovní chov možný - drahé stáje jsou jedem pro chov krav.
-          Krávy nedostávají žádná jádrová krmiva, v zimě jsou krmeny pouze senem a v době otelení na začátku roku siláží, jinak musí potřebné krmivo produkovat pastvina sama.
-          Využití energií a techniky je redukováno na minimum, především na práce s traktorem a ošetřování stáda, získávání sena a péče o pastvinu.
 
 
Chov krav extrémně extenzivním způsobem produkce je silně závislý na konkrétním místě - velký výběr ploch přirozených pastvin je předpokladem. A to je také odpovědí na otázku rentability chovu krav ve východní Evropě. Jen pokud budou tak jako tak existující plochy využity, je ekonomicky smysluplný. Pokud by měly kvůli nákupu nebo nájmu ploch vzniknout výdaje, je rentabilita chovu ohrožena. Tyto náklady by pak mohly být stejně jako v západní a střední Evropě vyrovnány dotačními programy pro péči o krajinu.
 
 
Zatímco aspekt rentability chovu krav stojí v popředí pro podnik, jsou pro společnost a politiku při hodnocení chovu krav důležité také otázky životního prostředí. Ve východní Evropě je intenzivní chov často příčinou ekologických škod, které sahají od neodborného skladování močůvky až k negativním důsledkům pěstování silážní kukuřice (eroze a ztráta biodiverzity). Extenzivní chov krav naopak životnímu prostředí neškodí: nevyžaduje pěstění krmiv a neprodukuje močůvku. Pro chov krav je využíváno trvalých zelených ploch, které by jinak nevyužity zarostly plevelem a keři. Protože krávy nemají vysoké nároky na kvalitu krmiva, je časově odstupňované kosení bez velkoplošného raného pokosení možné. To umožňuje vznik pestré mozaiky menších ploch, která je příznivá pro ty druhy ptáků,
které hnízdí na loukách, ale také pro kontinuální včelí pastvu během vegetačního období.
 
Pokud je k dispozici dostatek pastvin (nejméně 1,5ha/kráva), lze se obejít i bez hnojení a použití prostředků k ochraně vegetace. Také v souvislosti s diskuzí o klimatu získává chov krav na důležitosti. Východní Evropa se vyznačuje vysokým podílem rašelinišť. Pokud je zoráme v zemědělskou půdu, uvolní se mineralizací humusu a rašeliny velké množství CO2Chovem krav se stává využívání trvale zelených ploch hospodářsky zajímavým a zabraňuje tak jejich změnám, jež negativně ovlivňují i změny klimatu.
 
 
 
Zdroj: Infoletter EkoConnect, červenec 2009, autor: Christoph Arndt, překlad: Stanislav Tomčík

 


Aplikace
Knihkupectví
Infopult
Terminologický slovník
Diskuzní fórum
Agronavigátor Set

Kalendář akcí
Předchozí měsíc duben 2018 Přístí měsíc
Po Út St Čt So Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Dnešní články
Rizika antibiotik používaných ve faremních chovu
Erwinia carotovora.">Užitečné versus škodlivé bakterie
Bacillus a kompostové extrakty) pro potlačování bakteriální rakoviny rajčat.">Alternativní způsoby ochrany rajčat proti bakteriální rakovině
Rakouští vědci vyvíjejí přírodní účinnou látku proti bakteriální spále růžovitých rostlin
Prospěšné mikroby v půdě a jejich využívání
Dva nové přípravky pro organickou produkci
Prospěšná aplikace kejdy na podzim
Zdokonalená metoda detekce patogenů rostlin
Využití organických kyselin k zamezení růstu mikroorganismů u čerstvých biojablek a listového salátu
Je rajčatová biošťáva „výživnější“?

Nejčtenější články
Závěrečná zpráva KEZ o.p.s. za rok 2003
Biopotravinou roku 2003 jsou kozí výrobky z farmy manželů Dobrovolných
BIO NEBIO......aneb bylo nebylo o biopotravinách a fair trade s welfarem na talíři
Akční plán České republiky pro rozvoj ekologického zeměděství
BioFach 2004
Stav ekologického zemědělství v 25 členských státech EU
Zamyšlení nad diskusí o Ekologické daňové reformě
Ochratoxin A v cereálních výrobcích z konvenčního a ekologického zemědělství
Ekozemědělců ve střední Evropě přibývá
Seznam ekofarem nabízejících agroturistiku

Navštivte také
Zobrazit předchozí počet záznamů : 5 Zobrazit následující

KEZ Kontrola ekologického zemědělství

KEZ Kontrola ekologického zemědělství