Ústav zemědělské ekonomiky a informací, Mánesova 1453/75, 120 00 Praha 2
pozvánka na Bioakademii

Navigace
Co potřebujete vědět nejdříve
Bio organizace
Akční tým a akční plán
Legislativa
Akce a semináře
Publikace
Informace z bio světa
Věda, výzkum, praxe
Bioprodukty
Infopult
Kontakty a odkazy
Mapa serveru

Uživatelský přístup
  Uživatel:
  Heslo:
 registrovaný uživatel

Přehled e-mailem
  E-mail:

Anketa
Považujete biopotraviny za zdravější než konvenční?
Ano.
Ano. 20%
Ne.
Ne. 20%
Počet hlasů : 530455

Web informace
Dnes : po - 19.8.2019
Svátek má : Ludvík
Nastavit jako titulní stránku
Přidat mezi oblíbené stránky


Zamyšlení nad diskusí o Ekologické daňové reformě
Poslat článek emailem Vytisknout článek Článek : 18774 ; Vydáno : 1.10. 2003 ; Autor : jh
Článek Ing. Ludvíka Fritschera
fiogf49gjkf0d
Zamyšlení nad diskusí o Ekologické daňové reformě v souvislosti s Trvalou udržitelností


1) Úvod
Na posledním setkání jsme diskutovali na téma Ekologická daňová reforma (EDR). Z diskuse vyplynulo, že většina zúčastněných lidí považuje za nejlepší a nejschůdnější cestu změn k Trvalé udržitelnosti (TU), přes ekonomické nástroje a peníze. Tento názor vyplývá z naší praktické zkušenosti, že lidé slyší především na různé druhy výhod, majetek a peníze. Je též známo, že zákonodárci jsou pod různými tlaky lobbyistických skupin a významným vlivem pro jejich rozhodování, jsou i jejich osobní zájmy. Takže není divu, že koncepčnost řešení a zdravý rozum často ustupují velkým a rychlým ekonomickým ziskům. Že naší Západní civilizaci vládne jednostranně ekonomika vyplývá i z častého preferování krátkodobých cílů před cíly dlouhodobými, kde je pomalejší návratnost investic a ekonomické zisky jsou zatíženy vyšší mírou rizika.
Ekologická výchova (úroveň podvědomí – pocity) a vzdělávání (úroveň vědomí – rozum) byly většinou zúčastněných lidí považovány za málo efektivní, pro pomalost účinků na společnost (běh na dlouhou trať).

Je snaha řešit současné společenské problémy čistě ekonomickými nástroji opravdu tou nejlepší cestou k nastartování změn vedoucích k TU? Máme skutečně jistotu, že jsme v oblasti výchovy a osvěty udělali vše co bylo možné, a že tudy cesta opravdu nevede? Nebylo by lepší a účinnější motivovat lidi nejen ekonomickými nástroji, ale i jinými nástroji, které by tyto nesporně důležité ekonomické nástroje vhodně doplňovaly?

Přestože zatím neznáme jiné účinné motivační nástroje, neznamená to, že neexistují. Myslím si, že s nově se rozvíjející Celostní systémovou vědou máme možnost tyto motivační nástroje společnými silami nalézt. Jen společně chtít a umět se rozumě domluvit.

2) Trvalá udržitelnost
Myšlenka Trvale udržitelného způsobu života vznikla na základě poznání, že současný způsob života je dlouhodobě neudržitelný ("Meze růstu" a "Překročení mezí" od manželů Meadowsových). Při hledání cesty k dosažení TU se ukázalo, že je třeba vedle řady různých opatření, změnit též myšlení většiny lidí. Bez změny myšlení většiny lidí není zavedení trvale udržitelného způsobu života prakticky možné. Pokud lidé nezmění své myšlení, budou stále znovu a znovu hledat jak technokratické opatření obcházet, čímž se účinnost těchto opatření bude výrazně snižovat. Lidé musejí poznat, že jiná cesta k přežití našich dětí prostě není a musejí sami chtít žít zodpovědně k budoucím generacím.
Ke změně myšlení je třeba vytvořit vhodné podmínky. Lidem se musí zodpovědný přístup k životu vyplácet a to nejen ekonomicky, i když ekonomický faktor je jistě pro mnoho lidí tím rozhodujícím motivem pro jejich chování. Změně myšlení musí nutně předcházet hlubší poznání funkčnosti složitých živých systémů včetně lidské psychiky a motivace jednání. Na základě těchto poznatků bude třeba změnit hodnotový systém a nastartovat autoregulační (zpětnovazební) společenské mechanismy, které budou podporovat to co je pro TU pozitivní a utlumovat co má zřetelně pro TU negativní dopad (chovat se určitým /destruktivním/ způsobem musí být výrazně nevýhodné). Zjednodušeně se dá říct, že je třeba systémově a efektivně využít metody cukru a biče.
Přestože teoreticky víme (ten kdo chce vědět), že změna chování lidí je nezbytně nutnou podmínkou k zavedení trvale udržitelného způsobu života, prakticky se tento záměr zatím nedaří vůbec realizovat (realizaci brání spousta bariér).

Je změna myšlení lidí vůbec reálná?, nebo je to jen zbožné přání několika málo jedinců (zoufalců), kteří se snaží změnit (spasit) svět?

Pokud se díváme na snahu změnit myšlení lidí klasicky, tj. na základě našich dosavadních zkušeností, jeví se nám tato snaha jako naivní a nereálná.

Je změna myšlení lidí opravdu nereálná utopie?, protože nám to nedovolí svobodná lidská vůle a naše EGO?
Než si odpovíme na tuto, podle mne zcela zásadní otázku, zkusme se napřed zamyslet nad historií vývoje člověka z hlediska formování jeho chování a celostním pohledem na živý svět v nás a mimo nás.

Zbytek článku možno k přečtení ZDE

Aplikace
Knihkupectví
Infopult
Terminologický slovník
Diskuzní fórum
Agronavigátor Set

Kalendář akcí
Předchozí měsíc srpen 2019 Přístí měsíc
Po Út St Čt So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Dnešní články
Rizika antibiotik používaných ve faremních chovu
Erwinia carotovora.">Užitečné versus škodlivé bakterie
Bacillus a kompostové extrakty) pro potlačování bakteriální rakoviny rajčat.">Alternativní způsoby ochrany rajčat proti bakteriální rakovině
Rakouští vědci vyvíjejí přírodní účinnou látku proti bakteriální spále růžovitých rostlin
Prospěšné mikroby v půdě a jejich využívání
Dva nové přípravky pro organickou produkci
Prospěšná aplikace kejdy na podzim
Zdokonalená metoda detekce patogenů rostlin
Využití organických kyselin k zamezení růstu mikroorganismů u čerstvých biojablek a listového salátu
Je rajčatová biošťáva „výživnější“?

Nejčtenější články
Závěrečná zpráva KEZ o.p.s. za rok 2003
Biopotravinou roku 2003 jsou kozí výrobky z farmy manželů Dobrovolných
BIO NEBIO......aneb bylo nebylo o biopotravinách a fair trade s welfarem na talíři
BioFach 2004
Akční plán České republiky pro rozvoj ekologického zeměděství
Stav ekologického zemědělství v 25 členských státech EU
Zamyšlení nad diskusí o Ekologické daňové reformě
Ochratoxin A v cereálních výrobcích z konvenčního a ekologického zemědělství
Ekozemědělců ve střední Evropě přibývá
Seznam ekofarem nabízejících agroturistiku

Navštivte také
Zobrazit předchozí počet záznamů : 5 Zobrazit následující

KEZ Kontrola ekologického zemědělství

KEZ Kontrola ekologického zemědělství