Reklama : nabídka publikace

NAVIGACE
Zemědělství
Potravinářství
Informační zdroje
Věda a výzkum
Mapa serveru

VYHLEDÁVÁNÍ
Rozšířené hledání

UŽIVATELSKÝ PŘÍSTUP
  Uživatel:
  Heslo:
 registrovaný uživatel

ANONYMNÍ MAILINGLIST
  E-mail:

WEB INFORMACEDotazy infopultu

Dotaz
5.6.2006 - Mn ožení vinné révy
fiogf49gjkf0d
Chtěla bych vědět jak si namnožit vinnou révu pouze pro domácí zahrádku, víceméně pro ozdobu než hrozny. Mám k dispozici si utrhnout větévky jak červené tak bílé vinné révy. Chci si zasadit a pěstovat. Jak na to? Kdy si utrhnout větvičky, jak je množit, kdy zasadit, ap. Děkuji za odpověď
 
Odpověď
fiogf49gjkf0d
fiogf49gjkf0d
Množení révy vinné
 
 
Révu lze dobře množit řízky.
Ty získáme z jednoletých letorostů podnožové révy v délce 30 . 45 cm. Odnímají se z podnožových keřů až po přechodu zimních mrazů, kdy letorosty špatně vyzrálé jsou již zničeny mrazem. Tím se vyvarujeme získání nekvalitních řízků. Nejvhodnější jsou ze středně silného révoví ze spodní a střední části keřů, u nichž je dřeňová část vytvořena nejslaběji.
(Naučný slovník zemědělský, vydal Ústav vědeckotechnických informací pro zemědělství ve SZN v Praze v roce 1981)
 
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
 
 
dotaz:
10.2.2006 12:18
Počet zobrazení: 1150
Chtěl bych vědět,jak namnožit révu "pravokořenně".Kdy odebrat z rostliny řízky a jak dále postupovat.Děkuji
 
Odpověď:
20.2.2006 14:24
Odběr řízků je možný od opadu listů do začátku rašení révy, (pozor na namrzlá očka na jaře!) nejlepší jsou řízky o 2- 4 očkách, horní řez 2-3 cm nad horním očkem, dolní bezprostředně pod kolénkem. V případě podzimního odběru je nutné řízky uskladnit - teplota kolem 0°C , většinou je nutné ošetření proti plísním.
Způsobů zakořeňování řízků je mnoho, proto jen krátce.  Nejjednodušší je přímo venku na záhoně -  podmínkou je vyšší teplota půdy (nad 10°C),tj. druhá polovina května nevýhodou je malá výtěžnost.
Pokud se řízky množí v pokojových podmínkách, je pro zakořenění nutné zabezpečit vyšší teploty u kořenů (25°C) než u horních částí řízků (pod 10°C), aby nedošlo vyrašení výhonů dřív než vyrostou letorosty. Jako substrát je ideální použít perlit.
Další způsob je množení dle Radčevského (Rusko), na parapet na slunné místo se dají PET flašky s odřezanou horní částí , na dno se dá vata a 2-3 cm vody a do ní řízky. (Použít převařenou vodu a pro zabránění jejího rychlého zkažení je dobré požít slabě růžový roztok hypermanganu).
Podle okolní teploty se po 2-3 týdnech objeví výhony, a po dalším týdnu kalus a kořínky. Doporučuje se při objevení několika výhonů ten nejmohutnější vylomit, aby se řízek nevyčerpával růstem výhonu. Po objevení kořínků je nutné řízky nasadit do nádoby se zeminou.
Hodně úspěchů
Bred
 
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
dotaz:
26.10.2003 23:17
Potřebujeme rozšířit bydlení a na jediné vhodné zdi máme krásnou, plodící a chutnou révu. Jaký je způsob odstříhnutí a zasazení na zakořenení na novém vhodém místě. Děkuji za odp.
 
 
odpověď 1:
3.11.2003 23:01
Jednoletý výhon révy,vyzrálý(ne suché dřevo),odstřihneme před koncem roku do chladného a vlhkého sklepa,konce můžeme přihrnout vlhkým pískem.Na jaře před výsadbou sestřihneme letorost asi na délku 30cm a zasadíme.Je dobré očko na vrcholu letorostu před výsadbou naparafinovat.
 
Odpověď 2:
20.9.2005 10:42
Není nic jednoduššího než množit vinnou révu. Na konci zimy (únor, březen) ostříhané jednoleté výhony nařežeme na délku 30-40cm, zasadíme a udržujeme ve vlhku - to je vše. Během léta výhony zakoření a do podzimu narostou o 50 - 100cm. Z jediného keře u fasády domu jsem tímto způsobem během jediné sezóny získal asi 100ks nových keříků (úspěšnost je tak 90procent). Jedná se sice o pravokořenné rostliny, ale mateční keř je také pravokořenný a dává výbornou úrodu již více než 50let.
 
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
 
Dotaz:
Soused má na zahradě dost divoce rostoucí vinnou révu růžové barvy a výborné chuti. Chtěl jsem si ji také vysadit tak jsem ji zkusil nařízkovat. Nikdy jsem to nedělal a tak jsem si něco o tom přečetl. Je dost postupů ale většinou ne úplně jednoduché. Tak jsem to vyřešil po svém. Rozhodl jsem se nařezat řízky na podzim jak příjdou první mrazíky. Ŕízek má mít tři očka a asi 8 až 10 mm silný. Vzal jsem tedy asi deset těchto řízků složil do balíčku dal do misky a zasypal rašelinou. Vše jsem umístil do vlhké navytápěné místnosti a trochu zavlažil. Přes zimu jsem občas podle potřeby zavlažil. Nevím co bylo špatně ale na jaře z toho nic nebylo, řízky uschly a rašelina měla sklon plesnivět.
No nedalo mi to a chtěl jsem to zkusit znovu. Dočetl jsem se že řízky se namáčejí do vosku aby nevysychaly a dolní dvě očka se vyřezávají.
Odpověď:
Protože s rašelinou jsem měl špatné zkušenosti použil jsem tentokrát běžný substrát pro pokojové květiny. Řízky jsem nařezal podle návodu s třemi očky. Nad horním očkem z kterého řízek vyraší jsem nechal asi 4cm stonku a pod spodním asi 1cm stonku. Spodní dvě očka jsem odřízl protože odtud vyrostou kořeny. Pak jsem přemýšlel co z voskem. Vosk nebyl a tak jsem použil lepidlo "Herkules" řekl jsem si, je to také přírodní (latex) tak to nemůže škodit a přitom vodovzdorné. Natřel jsem tedy řízky i řezné plohy mimo horního růstového pupenu. Řízky jsem zasadil každý jednotlivě do nádob z uříznutých PET lahví a použil výše zmíněný běžný substrát a opět umístil do chladné vlhčí místnosti. Přes zimu jsem jen občas zkontroloval zda je zem vlhká a několikrát jsem řízky i porosil rozprašovačem. Světe div se, na jaře se pupeny začaly nalévat a bylo vyhráno. Řízky se pak zasadí do země až po vrchní pupen . Úrody se dočkáme až 3 rokem a 5 rok už může být sklizeň dosti bohatá. To však také záleží na odrůdě jakou si vyberete, vhodné je vybrat někde v okolí aby byly podmínky a tím i výsledky pokud možno stejné. Řízky vám každý dá protože réva se musí stejně každý rok stříhat. Hodně úspěchů.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

APLIKACE
Knihkupectví Knihkupectví
Infopult Infopult
Terminologický slovník Terminologický slovník
Agronavigátor Set Agronavigátor Set
RSS Agronavigátor

NAVŠTIVTE TAKÉ
Zobrazit předchozí počet záznamů : 7 Zobrazit následující
Normativy pro zemědělskou a potravinářskou výrobu
Normativy pro zemědělskou a potravinářskou výrobu
České sdružení pro biomasu
České sdružení pro biomasu
Kontrola podmíněnosti - Cross compliance
Kontrola podmíněnosti - Cross compliance
Provozovatel: MZLU Brno
Provozovatel: MZLU Brno
Informacní prehledové studie ÚZEI
Informacní prehledové studie ÚZEI
Vyzkoušené recepty online
Vyzkoušené recepty online
Burzovní zpravodajství a další
Burzovní zpravodajství a další