Dotazy infopultu

Hledaný text můžete zadat i ve formátu s operátory AND, OR, NOT, XOR, NOR.
Příklad: text1 AND text2 OR text3

Hledaný text: 
Omezit datum zadání od: .. do: ..
Řadit podle
   

Počet nalezených záznamů: 2351 ; Zobrazené: 722 - 731

Dotaz na ISSN
Dotaz:
fiogf49gjkf0d
Ráda bych se zeptala jestli je možné vyhledat čísla ISSN u časopisů: Náš chov 1992/3, 1993/7, 2006/8, a Farmář 1997/3, 2003/6, 2005/12 a zaslat tyto čisla na email.
Odpověď:
fiogf49gjkf0d

ISSN těchto dvou časopisů jsou:

 

Náš chov:

ISSN 0027-8068

Farmář:

ISSN 1210-9789

 

ISSN se přiděluje názvu časopisu. Nové ISSN by časopis dostal, pouze pokud by se změnil jeho název. ISSN nejlépe naleznete v České národní databázi ISSN. ISSN je též součástí záznamu periodika v on-line katalogu Zemědělské a potravinářské knihovny.

Datum zadání: 27.3.2007 - Datum vyřízení: 27.3.2007
 
Výuční list
Dotaz:
fiogf49gjkf0d
fiogf49gjkf0d
Dobry den, mam dotaz,na ktery me zatim nikdo nedokazal odpovedet. Priblizne v roce 1984-1985 jsem delal v zemedelstvi ( JZD Bohdalice ) a asi ministerstvo zemedelstvi melo nejaky program na vzdelavani zamestnancu ( nekdo z ministerstva byl snad i u zkousek ). Delali jsme vyucni listy chovatel hospodarskych zvirat. Tento list jsem bohuzel ztratil, a nemuzu zjistit, kdo by me byl schopen vystavit duplikat. Obratil jsem se na byvalou zemedelskou zpravu ( myslim pan Sochor ) - nic, na skolu ,ktera udajne zajistovala ucitele - nic, na statek ( Vyskov ),kde byla praxe - nic, ministerstvo se k tomu nezna.Vsichni se odvolavaji na nejake instituty vzdelavani. Ale nikdo neporadi presne. Proto si dovoluji obtezovat Vas. Dekuji za jakoukoliv odpoved a radu,kde to jeste zkusit a jak. Existuje neco jako archiv toho vzdelavani ?
Odpověď:
fiogf49gjkf0d
K vašemu dotazu se mi podařilo zjistit níže uvedené skutečnosti.
Výuční listy v této době nevydával IVV Mze, ten pouze kurzy koordinoval. Výuční listy vydávala škola pověřená realizací kurzu.Podle informace Ing.Taufmanové ,která v uvedeném období koordinovala vzdělávání  v tehdejším Jihomoravském kraji, pořádali v uvedeném období kurzy k získání výučního listu v oboru „chovatel hospodářských zvířat“ školy SOU Slavkov (nyní hotelová škola),SOU Želešice (nyní SOŠ Rajhrad) a SOU Kyjov. Podle Ing. Taufmanové  byly veškeré protokoly a ostatní dokumentace z uvedeného období předány archivu Jihomoravského kraje (vedoucí Ing.Slobodníková).
 
Toto jsou veškeré informace,které Vám mohu k uvedenému problému poskytnout.
 
 Ing. Kaše Josef UZPI
Datum zadání: 26.3.2007 - Datum vyřízení: 26.3.2007 - Autor odpovědi: Viz výše
 
posklizňové ošetření
Dotaz:
fiogf49gjkf0d
fiogf49gjkf0d
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký rozdíl je v posklizňové upravě pozemku i produktu v konvekčním a ekologickém zemědělství. Děkuji, s pozdravek Iva K.
Odpověď:
fiogf49gjkf0d
Rozdíl mezi konvenčním a ekologickým zemědělstvím je dán nařízením Rady EU 2092/1991 pro ekologické zemědělství.Veškeré podklady pro ekologické zemědělství najdete na WWW.biokont.cz . Vzhledem k tomu, že vyčerpávající odpověď na Váš dotaz by byla poměrně rozsáhlá(hnojení v ekologickém zemědělství,uskladnění produktů v ekologickém zemědělství atd.) doporučuji : učebnici pro školy i praxi I.díl Ekologické zemědělství (Jiří Urban, Bořivoj Šarapatka a kolektiv) z roku 2003 a učebnici pro školy i praxi II.díl Ekologické zemědělství (Jiří Urban, Bořivoj Šarapatka a kolektiv) z roku 2005.
Datum zadání: 24.3.2007 - Datum vyřízení: 28.3.2007 - Autor odpovědi: Vítězslav Jánský
 
užitkovost dojnic
Dotaz:
fiogf49gjkf0d
fiogf49gjkf0d
Přeji krásný den. Prosím Vás dá se někde zjistit PRŮMĚRNÁ MLÉČNÁ UŽITKOVOST DOJNIC V ČR ZA ROK 2006 a také PRŮMĚRNÁ SPOTŘEBA MLÉKA NA 1 OBYVYTELE ČR V ROCE 2006? Mnohokrát děkuji za odpověď, případné navedení ke zdroji informací. S pozdravem Hynek Královec.
Odpověď:
fiogf49gjkf0d
Milý studente,  pokoušela jsem se nalézt odpověď na váš dotaz v různých zdrojích. Bohužel, Vámi požadované údaje dosud nebyly za rok 2006 oficiálně publikovány.

Podle statistické ročenky ČR z roku 2006 (další vyjde až někdy na podzim 2007) jsou nejnovější údaje o průměrné dojivosti za rok 2005:  6 253,7 litrů.
 
Údaje o průměrné spotřebě na obyvatele jsou ještě starší, a to za rok 2004: mléčné výrobky v přepočtu na čerstvé mléko (bez másla)  230,0 kg; konzumní mléko 59,7 litrů. Mimochodem, údaje o spotřebě jsou uveřejňovány vždy s dvouletým zpožděním.
 
Pokuste se hledat na stránkách Českého statistického úřadu http://www.czso.cz/
 
Nebo se telefonicky či mailem zeptat přímo na Českém stat. úřadu, kde zemědělské odd. spravuje ing. Jiří Hrbek
jiri.hrbek@czso.cz    nebo na oddělení  ČSÚ „Služby veřejnosti“. Všechny kontakty najdete na internetové adrese ČSÚ.   
 
Poradit by Vám mohl také Ing. Milan Křivánek, tajemník ČMSM (Českomoravský svaz mlékárenský).
Datum zadání: 24.3.2007 - Datum vyřízení: 30.3.2007 - Autor odpovědi: Dr. Jena Javůrková CSc.
 
Houvari
Dotaz:
fiogf49gjkf0d
Ve staročeské myslivecké mluvě se používal výraz \"houvari\" .Při jaké příležitosti nebo situaci? Děkuji.
Odpověď:
fiogf49gjkf0d
fiogf49gjkf0d
Lovci vyjadřovali od pradávna svou radost nad úlovkem i hlasovými pokřiky. Jen pro zajímavost některé uvádíme. Při ulovení jelena se volalo – „Horidó!“ Lovci se odpovídalo trojnásobným „Joho!“. Také na přibíhající zvěř se upozorňovalo pokřiky. Tak např. na jelena „Tajó!“, na divočáka „Való!“, na zajíce „Haró!“, na pernatou zvěř se upozorňovalo pak „Tiró!“. Ztracená stopa se oznámila „Houvari!“.
(Úryvek z publikace:
VACH, Milan, KOVAŘÍK, Jaromír. Myslivecké zvyky a tradice : 1. vyd. Praha : Státní zemědělské naklaatelství , 1973.)
 

Na internetových stránkách www.myslivost.cz v rubrice Radíme si, která je určena pro vyměňování praktických zkušeností myslivců, nalezneme:

 

houvari

Autor: Karel Chalupník [4.2.2007] 

Dávný hlasový pokřik při lovu. Voláním houvari se oznamovala ztracená stopa. (Při ulovení jelena se volalo Horido, na pernatou se upozorňovalo voláním Tiro,na divočáka Valo, zajíce Haro, vysoká Tajo). Z těchto anachronismů lze ještě občas na honě slyšet Tiro na letícího bažanta.

 

pokriky

Autor: Brano Petrak [5.2.2007] 

k horeuvedenej odpovedi: tire haut (letí hore)honci oznamovali strelcom bažanta, príp pernatú zver, skomolenina tohto výrazu je "tiró", a vouz (srstnatá zver) týmto honci oznamovali prevažne zajaca, skomolená výslovnosť "abú"

 

 

V naší Zemědělské a potravinářské knihovně máme o myslivosti asi 350 knihovních jednotek a v nich i publikace o mysliveckém názvosloví, mysliveckých ceremoniálech a další.
 
Z publikace Doc. MUDr. Jaromíra Kovaříka, CSc.: Tradice v myslivosti. Dějiny, zvyky, významy, kultura.:
 
Lovecké pokřiky a myslivecké průpovídky
 
            V minulosti se při lovech dorozumívali lovci a jejich pomocníci loveckými pokřiky, které např. upozorňovaly na blížící se zvěř. „Tajo!“ se volalo při spatření jelena, „Wallo!“ při blížící se černé zvěři, „Harro!“ upozorňovalo na zajíce, „Tiro!“ na přitahující pernatou zvěř, aj. Z pokřiku „Ho-Rüd-Ho“, kterým pobízel psovod smečku při lovu černé zvěře, vzniklo dnešní „Horido“, používané v německých jazykových oblastech myslivci – jelenáři jako slavnostní zvolání.
            Starobylá myslivecká průpovídka je např.:
„Pověz mi myslivče, lovící v lese, co jelen s sebou na slunci nese? Povím to rád, vždyť to vím, jelen s sebou nese stín.“
 
Ukázka z knihy Františka Špatného Zábavy myslivecké, vydané v roce 1867:
 
Datum zadání: 23.3.2007 - Datum vyřízení: 12.2.2008
 
Zemědělství v EU
Dotaz:
fiogf49gjkf0d
fiogf49gjkf0d
Dobrý den, jsem studentem 4. ročníku gymnázia a za chvíli mě čeká maturita mj. ze zeměpisu, měl bych prosbu týkající se mé ročníkové práce na téma ROZVOJ ZEMĚDĚLSTVÍ V EU. Bohužel sem mu nevěnoval dřív moc pozornost a teď sem se dostal do fáze, že mi celkem teče do bot a proto rychle schánim nějaký kvalitní ale stručný materiál odkud čerpat(resp. odkud to tak nějak opsat a trochu pozměnit), zatim bez úspěchu..:-). Neposlala byste mi prosím na můj email nějaký dobrý odkazy popř. přímo nějaký ten materiál z kterého bych to moch rychle udělat? moc by mi to pomohlo. děkuji (pozn. - možná to tak vypadá, ale neni to vtip.. )
Odpověď:
fiogf49gjkf0d
Milý studente,
 
informace o zemědělství EU najdete na internetové adrese v angličtině http://ec.europa.en/agriculture/
 
Můžete také navštívit zemědělskou knihovnu ÚZPI, Slezská  7, Praha 2 , kde je k dispozici řada materiálů o zemědělství EU a také počítače, na nichž lze vyhledat potřebné informace.
 
Přeji vám zdar ve studiu i při maturitě.
Datum zadání: 22.3.2007 - Datum vyřízení: 22.3.2007 - Autor odpovědi: Dr. Jena Javůrková CSc.
 
Topinambur
Dotaz:
fiogf49gjkf0d
fiogf49gjkf0d
Dobry den, prosim o info, kde sehnat publikaci - Čepl, J., Vacek, J., Bouma, J.: Technologie pěstování a užití topinamburu. Metodika ÚZPI, č.9, 1997. - nebo alespon informace v ni obsazene. Dekuji za odpoved.
Odpověď:
fiogf49gjkf0d
Publikaci můžete zakoupit v ÚZPI prostřednictvím elektronického knihkupectví nebo poslat objednávku e-mailem na adresu odbyt@uzpi.cz, případně si ji objednat telefonicky u paní Přibylové - tel. 227 010 338. Publikaci si můžete též zapůjčit v Zemědělské a potravinářské knihovně
 
Informace o knize:
Název knihy : Technologie pěstování a užití topinamburu
Autor : Čepl, Jaroslav; Vacek, Josef; Bouma, Jan
Jednoleté i víceleté pěstování, mechanizovaná sklizeň hlíz, jejich sklaldování a využití pro potravin. účely, v altern. zemědělství, margin. oblastech. 
Další údaje : 20 stran, vydáno 1997, typ publikace M
Cena : 30 Kč    
 
Doplňující informace:
 
Kontakt:
Ústav zemědělských a potravinářských informací
Slezská 7
120 56 Praha 2
tel. 227 010 338 – pí Přibylová
fax 227 010 119
  • Objednávka bude vyřízena do 14-ti dnů od obdržení
  • Nabídka platí do vyprodání zásob
  • Uvedené ceny za publikace neobsahují poštovné a balné.
  • Nabízené publikace je možno po předchozí telefonické dohodě osobně odebrat v oddělení odbytu ÚZPI : Slezská 7, Praha 2. Prodej v kanceláři obvykle 7-15 hod., pátek 7-14 hod., po domluvě o hodinu déle. Polední přestávka.
Poštovné a balné:
Poštovné je dáno váhou zásilky, která se řídí ceníkem pošty v kategorii doporučených zásilek a cenou za dobírku, která činí 30,- Kč.
Balné pro knižní publikace a videokazety je stanoveno následovně:
 
1 ks
5,- Kč
2 - 10 ks
10,- Kč
11 - 30 ks
30,- Kč
31 - 50 ks
50,- Kč
51 – 100 ks
100,- Kč
> 100 ks
150,- Kč
 
Datum zadání: 21.3.2007 - Datum vyřízení: 21.3.2007
 
Angola + skaut
Dotaz:
fiogf49gjkf0d
fiogf49gjkf0d
Prosím vás. Neexistuje internetová stránka nebo knížní publikace s informacemi v češtině o skautské historii Angoly (kdo založil skaut v Angole kolik má členů atd.). Je-li takováto internetová stránka v češtině pošlete mi prosím odkaz této stránky.
Odpověď:
fiogf49gjkf0d

Váš dotaz neodpovídá zaměření naší knihovny. Tady se dají najít informace například o kávě v Angole. Bohužel se mi však nepodařilo nic najít ani v jiných knihovnách. Na http://www.skaut.cz/mezinarodni/index.php?menu=3 lze najít skauting v cizích zemích, o Angole jsem tam však žádné informace nenalezla. Zkuste se obrátit na některé z organizací, které se dají vyhledat na Rozcestníku skautských webů, například na:

Skaut - Český skauting ABS, http://www.skautabs.cz/, Rybalkova 33/186, 101 00 Praha 10, e-mail skautabs@skautabs.cz

 

nebo na brněnského Junáka.

Datum zadání: 20.3.2007 - Datum vyřízení: 20.3.2007
 
Poradenská příručka
Dotaz:
fiogf49gjkf0d
fiogf49gjkf0d
Reaguji na článek o poradenství v časopise Zemědělec, pro porozumění cituji: "ÚZPI ve spolupráci s dalšími výzkumnými ústavy připravuje poradenskou pomůcku, která manažerovi podniku umožní zjistit, do jaké míry je jeho hospodaření v souladu s platnou legislativou. Jde o soubor dotazníků pro audit podniku. Jeho jednotlivé otázky by měly zemědělce krok za krokem provést po všech možných úskalích vlastního hospodářství. Výběr metodických listů podle zaměření činnosti zemědělského podniku umožní farmáři vytvořit si ,,balíček" formulářů šitý přímo na jeho hospodářství. Z pravdivě vyplněných formulářů pak bude zcela zřejmé, kde má podnik nedostatky a mezery v dodržování legislativy a kam musí napřít svou pozornost. Část problémů může farmář řešit sám, na složitější problémy si může najmout poradce. Provedení auditu bude výchozím předpokladem pro využití poradenské služby dotované státem." na stránkách www.uzpi.cz a www.agronavigator.cz se mi nepodarřlo najít tuto poradenskou pomůcku. Chtěl bych se Vás zeptat, jestli už je příručka dokončena, pokud ano, mohli byste mi ji prosím poskytnout nebo poslat odkaz na jeji stažení.
Odpověď:
fiogf49gjkf0d
Probíhají poslední úpravy a zatím není příručka k dispozici, ale do konce měsíce března bude u privátních poradců (www.agroporadenstvi.cz).
Datum zadání: 20.3.2007 - Datum vyřízení: 20.3.2007 - Autor odpovědi: Ing. Josef Kořínek
 
obsahují kornoutky na zmrzlinu laktózu
Dotaz:
fiogf49gjkf0d
fiogf49gjkf0d
Dobrý den.Mám dítě s intolerancí laktózy. Můj dotaz je, zda běžné kornoutky na zmrzlinu obsahují laktózu, neboť do většiny sušenek, oplatek a jiných cukrářských výrobků je přidávána. Na internetu se mi chemické složení kornoutků nepodařilo zjistit. Děkuji
Odpověď:
fiogf49gjkf0d
Laktóza ve zmrzlinových kornoutech
 
Na váš dotaz nelze jednoznačně odpovědět, neboť výrobců zmrzlinových kornoutů je celá řada a jejich receptury mohou být různé, tzn. s i bez laktózy. Laktóza je mléčný cukr, a proto se nejedná o alergen a nepříznivá reakce na laktózu není alergie, nýbrž intolerance (nesnášenlivost). Přesto povinné značení alergenů na obalu výrobků by mohlo být určitým vodítkem. Pokud výrobek obsahuje mléčnou složku, např. kasein, dá se předpokládat, že bude také přítomna laktóza minimálně ve stopových množstvích jako doprovodná složka kaseinu. Pokud půjde o výrobek nebalený (podávaný u zmrzlinového automatu), je třeba z preventivních důvodů počítat s tím, že výrobek laktózu obsahuje.
Datum zadání: 20.3.2007 - Datum vyřízení: 22.3.2007
 
Na začátek  Předchozí 71 - 72 - 73 - 74 - 75 - 76 - 77 - 78 - 79 - 80 - 81 Následující  Na konec