Tučně označené položky jsou povinné a musí mít platný e-mailový formát.
Od :
Komu :
Předmět :
Komentář :
      

Virus mozaiky pepina na plodech rajčat
Článek : 1555 ; Vydáno : 17.5. 2001 ; Autor : Mgr. Dana Koubová
Tisknuto z : Agronavigátor - http://www.agronavigator.cz/

virus mozaiky pepina, symptomy, rajče, odrůdy

fiogf49gjkf0d
fiogf49gjkf0d
Virus mozaiky pepina (PepMV) byl původně nalezen v Peru na rostlině z čeledi Solanaceae – Solanum muricatum. Tento virus se před dvěma lety náhle objevil v porostech rajčat v Nizozemsku. Odtud se sazenicemi rozšířil do jiných evropských zemí.
Virus mozaiky pepina, který patří do skupiny potexvirů (ohebné tyčinky), se velmi snadno přenáší dotykem. Trichomy, které pokrývají listy a stonky rostlin, šíření virózy podporují. Ačkoli může být tímto virem infikováno mnoho rostlin, vykazuje většinou jen málo plodů nezaměnitelné symptomy napadení.
U takových plodů dochází k nestejnoměrnému zbarvení slupky – barva neodpovídá dané odrůdě. V době, kdy se začínají plody zbarvovat, se na slupce objevují většinou nepravidelné skvrny v celé škále barev – od zelené přes žlutozelenou, oranžovou až červenou. Jak plody postupně dozrávají, je jejich barva ve srovnání se zdravými plody světlejší, s tmavšími skvrnami. Tyto skvrny mají nepravidelný tvar.
Někdy se objevují užší, přesně ohraničené skvrny, úzké kroužky nebo skvrny menšího rozsahu, které mohou být lineárně uspořádány.
Většinou však plody nevykazují žádné symptomy napadení a nelze je proto rozeznat od zdravých.
Podle dosavadních pozorování existují odrůdy jako např. ’Clarence’, u nichž se na plodech neobjevují žádné symptomy, a dále odrůdy, u nichž vykazuje symptomy napadení přibližně 0,5 % plodů (např. ’Culina’) nebo až 5 % plodů (např. ’Clotilde’). Oproti tomu byly u některých velkoplodých, keříčkových odrůd rajčat zjištěny příznaky až na 60 % plodů.
Gemüse, 37, 2001, č. 4, s. 36 (DK)