Proč je střemcha pozdní v Evropě tak invazivní?
Článek : 99992 ; Vydáno : 6.4. 2010 ; Autor : Ing. Šárka Vondrášková
Tisknuto z : Agronavigátor - http://www.agronavigator.cz/

Američtí výzkumníci z organizace ARS zjišťovali, proč je střemcha pozdní, na rozdíl od Spojených států, v Evropě tak invazivní.

fiogf49gjkf0d
fiogf49gjkf0d
     Strom střemcha pozdní (Prunus serotina) pochází ze Spojených států, ale nyní prosperuje také v Evropě, kde je považována za invazivní druh. Ve Spojených státech ničivá choroba, která je způsobována půdním patogenem Pythium, udržuje střemchu pod kontrolou.    
     Výzkumníci sbírali namátkově půdu okolo stromů střemchy ve více než 20 lesích v celém jejím pásmu výskytu ve Spojených státech a téměř 20 lesích v Německu, Francii, Belgii a Nizozemsku. Pak testovali virulenci izolátů houby Pythium z každého vzorku a použili sekvencování DNA, aby identifikovali každý izolát.
     Zjistili, že některé neagresivní typy houby Pythium byly běžné v obou pásmech, ale agresivní typy byly zjištěny jen u vzorků získaných ve Spojených státech. Další výzkum ukazuje, že hustota a rozšíření stromů střemchy je významně větší v evropských lesích než v lesích Spojených států.
     Tato kombinovaná zjištění ukazují, že stromy střemchy pozdní (Prunus serotina) v Evropě jsou invazivní zčásti proto, že tyto nové populace unikly virulentním typům houby Pythium.
Agricultural Research, 2010, February, s. 23